Partneri:

Hormonálna antikoncepcia (HAK)

Hormonálna antikoncepcia (HAK) je jednou z metód antikoncepcie, ktorá zabraňuje počatiu vďaka obsahu spravidla dvoch hormónov, a to estrogénu a gestagénu. Aj keď si väčšina z nás pod pojmom hormonálna antikoncepcia predstaví tabletky, v súčasnosti už poznáme aj mnoho iných foriem HAK. Okrem tabletiek sa dnes už žena môže rozhodnúť aj pre náplasť, podkožný implantát, vnútromaternicový systém, vaginálne krúžky alebo injekcie.

Každá z týchto foriem hormonálnej antikoncepcie má svoje výhody i nevýhody, a je na každej žene, aby po konzultácii so svojim gynekológom zvážila, ktorá forma bude pre ňu najvhodnejšia.

Ako už z názvu vyplýva, HAK zabraňuje počatiu vďaka hormónom, ktoré obsahuje. Tie zabraňujú ovulácii, teda každomesačnému uvoľneniu vajíčka z vaječníka a zvyšujú hustotu hlienu v krčku maternice, čím zabraňujú prieniku spermií k vajíčku. Okrem toho, hormóny, ktoré sú obsahom HAK, menia výstelku maternice a tá tak nie je schopná prijať oplodnené vajíčko.

Aj keď je prvotnou úlohou HAK zabrániť počatiu, mnoho dievčat a žien ju užíva aj z iných dôvodov, napríklad kvôli nepravidelnej a bolestivej menštruácii, silnému krvácaniu počas menštruácie, alebo aj kvôli akné.